Modificari SERVER ZOMBIE

Ai o sugestie? Nu iti place ceva? Spune-ne!

Moderators: Mr.Teacher, deko1

Post Reply
User avatar
Andreeeee_____;*
Junior Member
Junior Member
Posts: 136
Joined: 24 May 2014, 12:43
Location: Satul cu salcii :)

06 Apr 2015, 18:20

Apreciez faptul ca s-au mai facut niste modificari pe server si ca ati avut putinul timp la dispozitie in a va ocupa de acesta.
As vrea sa mai intervin cu cateva idei, daca se poate si daca va puteti incadra in timp. :D
Bun... sa trec la subiect...

Am facut o mica proba in legatura cu laserele abia puse pe server si am remarcat urmatoarele lucruri:
1. Daca un Zm intra in acel dispozitiv, obiectul ala, parctic, se sparge si culmea, nu-l omoara, ii scade doar 261-271 din hp-ul de 3600 ( eh, depinde si de clasa zombiului ), iar aici ramai cu laserul "distrus/spart" de catre "mancatorul de playeri", respectiv, fara a avea AMMO in a-ti cumpara un alt dispozitiv
2. Acestea se "cumpara" doar cu AMMO PACK si e foarte greu sa obtii acel/acei ammo doar pentru a lua cateva "ustensile" sau un laser..
La aceste "mini-bumuri" ( lasere ), propun urmatoarele schimbari:
3. sa fie 2 lasere gratis la inceputul rundei si un slot liber pentru al treilea, normal, care trebuie cumparat... pe undeva la 1000-1200$
4. ca o "scurtatura" se poate scrie pe chat "/lm" sau "/laser", pentru a cumpara mai repede obiectele cu pricina...
5. sa tina laserul, dupa parerea mea, pana la sfarsitul rundei ( ma refer sa nu explodeze cand trece nenea zombie prin el, ci sa-l omoare, ca deh, acesta este scopul laserului )
6. pentru pus/sters laserul, playerul are oportunitatea de a scrie in consola " bind key +setlaser/ bind key +dellaser " ( EXEMPLU: bind p +setlaser/ bind p +dellaser )
Va voi da un filmulet pentru a va face o impresie la cam cum ar arata asa-zisul laser:
https://www.youtube.com/watch?v=f4CqsmtkN8I

Alte modificari:
7. Propun adaugarea Night Vision-ului pentru CT ( pe unele harti, de exemplu zm_attack_house sau zm_dust, e prea intuneric, iar vizibilitatea playerilor e la cote minime, si daca nu au AMMO la inceput, ei sunt intr-un dezavantaj total, avand aici doar FLASH-LIGHT
8. Ca veni vorba de AMMO PACK, as vrea sa fie inlocuit cu bani, deoarece e muuuult mai simplu sa cumperi "utilitatile"
9. Adaugarea Double Jump-ului
10. ( iar aici intervine ideea lui Narco, nu i-o pot fura :) ) cred ca ar fi bine sa nu putem trece de coechipieri, ca asa se duc toti intr-un loc si zombiul nu mai poate sa faca nimic, aici fiind blocat de gloantele "tuturor" si bineinteles de lasere
11. Ah da, aproape ca uitasem, vreau ca si zombii sa aiba dreptul la a avea lasere. :)


Asta este tot...cred :D :))
Ce place si ce nu place? ...Astept pareri :ymsmug:
I wanna drown in literature and forget I actually exist.
User avatar
T-z3P
Site Admin
Site Admin
Posts: 497
Joined: 09 Feb 2011, 15:41
Location: Iasi
Contact:

06 Apr 2015, 23:40

Ti-am modificat postul ca sa poti urmari mai usor punctele si raspunsurile mele.

1. Este o setare pentru damage. Spune-mi cat are viata cea mai "strong" clasa de zombi si eu pun setarea cat are el viata, ca sa moara cand trece peste un laser.
2. Am schimbat setarea pentru cate ammo pack-uri sa primesti la inceput de runda si anume: era 5, am pus 10.
3. Nu mi se pare normal sa fie lasere moca. Asa nu are nici o sansa cel care este zombi.
4. Exista deja comanda "/lm" pentru a cumpara laserul.
5. Pluginul se numeste "TripMine". Din engleza traducerea exact este ar fi "Mină de călcat", adica cand ai ajuns deasupra sau in dreptul ei, explodeaza si dispare. Nu mi se pare ok din urmatorul motiv. Sa zicem ca ai ajuns intr-un buncar si ai o singura intrare. Pui o mina din asta cum vrei tu care sa ramana pana la sfarsitul rundei si esti singura vs. 12 zombi. Fiecare zombi care va intra pe intrarea respectiva va muri. Ti se pare corect?
6. Exista deja comanda "+setlaser" pentru a pune laserele. Legat de comanda "+dellaser", nu pot sa o implementez din simplul fapt ca nu am timp sa scriu linii de cod. Trebuie modificat pluginul si nu am timp sa fac asta.
7. Vezi punctul 2.
8. Asa e modul si in plus ca este interesant. Nu e ceva obisnuit si este la fel de simplu sa cumperi ce ai nevoie.
9. Am adaugat pluginul.
10. Am adaugat pluginul.
11. Nu vad rostul.

Multumesc pentru interesul acordat si daca mai ai sugestii, te rog sa le impartasesti cu noi.
Image
By nero (3 martie 2011) :
"Daca nici asta nu are cod la cum ii bruiaza tinta si la cum ii stie el pe toti,
eu ma arunc de pe BCR-ul din podul ros..."
Image
User avatar
Andreeeee_____;*
Junior Member
Junior Member
Posts: 136
Joined: 24 May 2014, 12:43
Location: Satul cu salcii :)

07 Apr 2015, 06:23

Cu mare drag. :D Multumesc pentru timpul acordat !!! :)
I wanna drown in literature and forget I actually exist.
User avatar
T-z3P
Site Admin
Site Admin
Posts: 497
Joined: 09 Feb 2011, 15:41
Location: Iasi
Contact:

07 Apr 2015, 12:04

Deci ? Raspunde-mi la punctul 1. te rog.
Image
By nero (3 martie 2011) :
"Daca nici asta nu are cod la cum ii bruiaza tinta si la cum ii stie el pe toti,
eu ma arunc de pe BCR-ul din podul ros..."
Image
User avatar
Andreeeee_____;*
Junior Member
Junior Member
Posts: 136
Joined: 24 May 2014, 12:43
Location: Satul cu salcii :)

07 Apr 2015, 13:34

Bun... Acum am terminat. :)

Urmatoarele clase de ZM sunt:
1. Classic Zombie --> 3600 hp
2. Raptor Zombie --> 1800 hp
3. Light Zombie --> 2800 hp
4. Fat Zombie --> 5400 hp
5. Leech Zombie --> 2600 hp
6. Rage Zombie --> 4500 hp

In concluzie, clasa cu cel mai "strong" hp este Fat Zombie, avand aici 5400... :D
I wanna drown in literature and forget I actually exist.
User avatar
T-z3P
Site Admin
Site Admin
Posts: 497
Joined: 09 Feb 2011, 15:41
Location: Iasi
Contact:

07 Apr 2015, 22:29

Am setat acum damage-ul pentru mina la valoarea 5400.
Image
By nero (3 martie 2011) :
"Daca nici asta nu are cod la cum ii bruiaza tinta si la cum ii stie el pe toti,
eu ma arunc de pe BCR-ul din podul ros..."
Image
Post Reply