Sugestii pentru imbunatatirea serverelor

Ai o sugestie? Nu iti place ceva? Spune-ne!

Moderators: Mr.Teacher, deko1

Post Reply
User avatar
O.G. yo!!!
New Member
New Member
Posts: 30
Joined: 07 Mar 2011, 13:55

21 Mar 2011, 18:28

Ii rog pe toti cei care au alte sugestii si vor sa ni le imparta, sa foloseasca in continuare numerotarea sugestiilor cum am facut si eu, sa nu pierdem "subiectul" pe parcurs, cum se intampla in alte topicuri in care multi posteaza doar pentru a aduna posturi sau isi aduc aminte de intamplari "off topic". Va multzumesc!

I. Cred ca ar fi mai bine daca s-ar scoate hartile care se mai regasesc in mapcycle dar au 32 sloturi, precum de_nuke, de_train, de_kabul, de_russka am vazut si etc...
Motiv:
1. Odata ce s-au pus si intra mai multi playeri pe server harta trebuie skimbata cu surioara ei mai mare la nr. de sloturi.
2. Spre sfarsitul hartii apare votul pentru next map si am observat de ca de multe ori intra aceleasi harti doar cu sloturi diferite...
3. Banuiesc ca incarca mapcycle`u inutil si nu apar toate hartile in listmaps sau cand se da votemap.

II. Alta sugestie ar fi cea cu marirea timpului in care este afisat scrisul cu "@tsay", am mai avut discutia asta cu Lucian si mi-a raspuns ca nu se poate face ceva in legatura cu asta, dar totusi trebuie sa fie setarea aia pe undeva si sa i se modifice valoarea din "1 sec" sau cat e normal sa se puna una putin mai mare... de multe ori mi se intampla sa anuntz ceva iar scrisul sa dispara in mai putin timp de o secunda.
Cu ocazia asta ca vorbim despre comanda "@tsay" rog toti adminii care va stiti sa nu mai folositi aceasta comanda in exces pentru a va face cunoscuta prezenta pe server!

III. Cand se pune odata restrictia aia la "Tactical Shield" ? Intra cate unul nou pe server si cumpara scut, il lamuresc pe individ ca nu e voie, ori moare el ii cade scutul si il ridica altu... sau varianta mai cunoscuta intra altu nou si face exact acelasi lucru la cateva momente dupa si iar incepe "distractia"...
Daca nu se poate pune de la server macar sa se puna comanda pentru admini cum era pe vechiul "admin mod" comanda "admin_restrict".

IV. Ar fi bine daca s-a pune un "statsme" mai explicit pe GODZ, unul in care sa afisheze atacatorii sa stie jucatorul cine i`a facut "damage"... ca in actualul iti arata doar cine te-a omorat, se intampla de multe ori sa fii atacat de mai multi odata iar pur si simplu curiozitatea te chinuie sa stii exact cine era in momentul de fata complice la moartea ta si cat dmg ti-a produs, nu doar cel care a dat "last hit" :)...
Al 2-lea motiv ar fi mai usor pentru admini, ca poti afla cu usurintza cine ti-a facut X dmg prin perete fara sa te vada, inainte de a iesi de dupa un coltz sau kestii de genu si tu sa nu mori in clipa respectiva dar sa ramai cu HP`ul scazut si sa te omoare altul. Vorbesc din proprie experienta, pe urma trebuie sa iei cel putin jumate din echipa adversa la control pana il gasesti pe respectivul (asta in cazul bun daca il gaseshti si mai e activat in clipa cand il urmaresti) ==>> varianta cu ESP`ul la admini e buna, dar cea cu statsme`ul ar mult mai utila.
Pe alte servere (kaka, pepo parca, nu mai tin minte care...)am vazut ca e pus un "statsme" precum as dori eu pe GODZ.
Nu vreau sa aud iar replici de genu cum ca se ingreuneaza serveru din aceasta cauza, era si inainte pe admin_mod si mergea foarte bine iar amx_mod suporta mult mai bine si lejer addon-urile, asa ca asteptam.


Trebuia facut topic separat pentru fiecare sugestie? Daca da, atunci... My bad n`am stiut.
Last edited by O.G. yo!!! on 21 Mar 2011, 21:36, edited 1 time in total.
Image
-----------------------------------------------------------------------------
Image
User avatar
T-z3P
Site Admin
Site Admin
Posts: 497
Joined: 09 Feb 2011, 15:41
Location: Iasi
Contact:

21 Mar 2011, 18:58

I. Nu are rost sa se scoata hartile . Nu apar in listmaps ca am uitat se le pun eu .
II. Cand scrii cu tsay se intampla sa dispara foarte rapid in simplul motiv ca sunt ocupate toate canalele de tsay cu alte mesaje , gen sfarsitul rundei cand apar statisticile alea StatsX (sunt 4 canale de toate) .
III. Cu restrictul am rezolvat acum . Activasem pluginul , pusesem linie in server.cfg dar nu se executa :-? . Infine , am intrat si am facut manual ce trebuia sa fac ca sa blochez scutu' .
IV. Am rezolvat si cu StatsX mai 'detaliat' (am adaugat atacatori + victime) .

LE : Am adaugat si hartile in mapcycle .
Image
By nero (3 martie 2011) :
"Daca nici asta nu are cod la cum ii bruiaza tinta si la cum ii stie el pe toti,
eu ma arunc de pe BCR-ul din podul ros..."
Image
User avatar
O.G. yo!!!
New Member
New Member
Posts: 30
Joined: 07 Mar 2011, 13:55

21 Mar 2011, 20:22

Adaug alta sugestie cred ca urmeaza cifra V
Ii rog pe toti cei care au alte sugestii si vor sa ni le imparta, sa foloseasca in continuare numerotarea sugestiilor cum am facut si eu, sa nu pierdem "subiectul" pe parcurs, cum se intampla in alte topicuri in care multi posteaza doar pentru a aduna posturi sau isi aduc aminte de intamplari "off topic". Va multzumesc!

V. Ce ar fi daca adminele nu s-ar mai vinde oricui :|? ...nu stiu daca o sa se rezolve asta dar macar sa intreb.
Am intzles chestia cu: Nu e voie sa te certi cu alti admini, dar totusi...

-> Aici un exemplu din ce o sa pomenesc mai jos : http://fisierulmeu.ro/30VKR1Y8FKEG/admini-rar.html

-> Am patit de multe ori cand intram pe server ma abordau alti admini cu mesajul: "yo!!! da-i si tu hack lui X ca am stat eu pe el si am vazut ca are wall / aim" ... le e frica de remove banuiesc, dar totusi ca sa ai admin banuiesc ca trebuie sa stii ceva CS si sa-ti dai seama daca cineva are cod sau nu si sa iei o decizie, de "N" ori se intapla ca multi jucatori, care stiu CS destul de bine, de pe server sa anuntze codati iar unii admini nu au o treaba.

-> Mai intru pe server cu alt nick inainte de a juca, de curiozitate sa observ ce se mai intampla, si gasesc tot felul de situatii:
1. Admini care skimba harta dupa bunul plac (indiferent de timpul ramas de multe ori mai sunt 20 min ramase si jucatori destui pentru harti mari) pe harti de genu awp_india, fy_snow,etc... indiferent de parerea jucatorilor aflati pe server si daca unii intreaba cum de adminul in cauza a skimbat harta pe ochi frumosi acestia iau gag sau kick, am simtit`o pe pielea mea... Se stiu ei care :) .
2. Sau cazuri in care admini injura fara nici un stres dar ei totusi dau gag pentru limbaj obscen... din nou:Se stiu ei care :) .
3. Admini care joaca cot la cot in aceiasi echipa cu, codati iar ei nu au nici un stres cand altii ii anuntza ca X are aim/wallhack.Se stiu ei care :) .
4. Unii admini intra pe server joaca 2-3 runde si pe urma ajung la concluzia ca harta care se joaca nu le place si skimba pe alta, care e pe placul lor indiferent ca sunt alti admini pe server. Cel mai recent caz cu adminul MafiotulG1, care mi-a skos peri albi cu jmekeria sa si nu sunt singurul admin fustrat de comportamentul lui Mafiotul din ultima perioada. I s-au dat "grade" lui MafiotulG1 pe server, prin G si nu stiu eu, sau care`i treaba? Aici nu am mai putut pastra anonimatul :) ... My bad, dar chiar e enervant CAND VREA baiatul asta.
5. Admini care dau KICK in loc de SLAY la cei care fac CAMP sau sunt AFK, desi pe server sunt 6 vs 6 maxim... le-am atras atentia de atatea ori dar tot degeaba.

______________________________________________________________________________________________________
>>>>>>>>>>> Daca un jucator este afk din diferite motive, si runda nu se poate sfarsi din cauza lui da-i SLAY amice nu KICK.
A. Poate respectivul e la baie, bucatarie, pana jos, etc... revine el cand poate... tu daca ii dai kick el cand revine poate intra pe alt server.
B. A 2-lea motiv sa se dea SLAY in loc de KICK... arata mai bine serverul in Server list: cu 2-3 jucatori in plus decat cu 2-3 jucatori in minus, mai ales cand sunt putini pe server.
C. Daca serverul nu e full incat sa se ajunga la momentul in care spectatorii sa nu aiba loc in joc din cauza unora care sunt AFK sau CAMPeri ... NU MAI DA KICK AIUREA !!! <<<<<<
______________________________________________________________________________________________________
DACA SE POATE ADAUGA ACEST FRAGMENT LA REGULI PENTRU ADMINI AR FI PERFECT !

6. In cauzul din DEMO`ul uploadat mai sus un admin scrie cu mana lui motivul pentru care el are admin, ceea ce mi s-a parut foarte interesant, avand in vedere ca Tzep si Lucian vor sa promoveze un programel Anti-Hack pe serverele ce apartin de G1 acelor baieti care au steam si considera ca joaca prea bine cu 50 ron :))) ... eh bine uite acest admin a gasit solutia cea mai ieftina cu 25 RON de Anti-Hack pe srv. ce apartin de G1... si-a cumparat admin omu :))) GENIAL !!! rad de fiecare data cand mi amintesc :)))

Concluzia : UNII AU ADMIN DEGEABA! ... trebuie sa se faca un demo sau o prezentare in power-point (dar sa fie gratis) din care sa se puna intrebari asemenea unui intervieu cand vrea careva sa cumpere admin. =))))
Si acum sa precizez motivul acestui topic >>>>>
Un prieten, m-a intrebat zilele trecute:
-Ce se intampla cu G-ul? numai are clientela sau ce?
Ii raspund "nu are cum! e destul de frecventat de lume" oarecum surprins de intrebare si il intreb cum de a ajuns la concluzia lui... si el zambind raspunde:
-Pai atunci de ce se vand admine cu 25 ron la toti care aplica?
(precizez ca omul a ajuns la saturatie de "Justitzia de pe GODZ" din cauza unor admini si acum joaca pe server doar cand sunt si eu :)) ... oricum TARE FAZA.
Last edited by O.G. yo!!! on 21 Mar 2011, 21:14, edited 4 times in total.
Image
-----------------------------------------------------------------------------
Image
User avatar
T-z3P
Site Admin
Site Admin
Posts: 497
Joined: 09 Feb 2011, 15:41
Location: Iasi
Contact:

21 Mar 2011, 20:57

V. La chestia asta as vrea sa raspunda Lucian .

1-5 : Cum am mai zis , print-uri la greu , sa stim si noi pe cine sa ardem [intr-adevar asa este , sunt unele chestii cu "semnul intrebarii" care se intampla pe server(e)]
6 : Nu e nici un programel , e un whitelist (un fisier in care scriu SteamID-ul si care este verificat la fiecare inceput de harta)

Concluzia : a devenit o problema intr-adevar media de varsta a adminilor pe GODZ ... asteptam si un raspuns de la Lucian ...
Image
By nero (3 martie 2011) :
"Daca nici asta nu are cod la cum ii bruiaza tinta si la cum ii stie el pe toti,
eu ma arunc de pe BCR-ul din podul ros..."
Image
Lucian
Site Admin
Site Admin
Posts: 1157
Joined: 10 Feb 2011, 20:59

21 Mar 2011, 21:12

E foarte simplu raspunsul la 100 de oameni 100 de caractere..am vazut si admini de 15 ani care isi faceau treaba foarte cerebral...si viceversa aveau tz ani dar...ii batea hack ul..:) Oricine merita o sansa, si atat cat isi fac treaba np.
Pt ceilalti care calca stramb avem acest forum.
Sa te nasti e un miracol sa fii om e lucru mare
User avatar
breloC
Junior Member
Junior Member
Posts: 111
Joined: 26 Feb 2011, 19:56

21 Mar 2011, 21:14

Cum ziceam si in alt topic, tare as vrea sa se puna limita de varsta, prea multi kinderi, prea multi nervi,stres etc.

Ps: Felicitari pentru sugestii Marius.
User avatar
O.G. yo!!!
New Member
New Member
Posts: 30
Joined: 07 Mar 2011, 13:55

21 Mar 2011, 21:20

Multzumesc breloC dar vreau sa precizez ca varsta nu are nici o legatura cu adminul, sincer sa fiu si eu am avut admin de mic la CS ( inainte sa am pe servere ce apartin de G, aveam admin pe Extreme RIP, Cortina RIP :)) cand era CS 1.5, am admin de cel putin 8-9 ani incepand cu cs 1.5) si multi altii care inca le mai au... si nu le-am avut niciodata scoase din cauza unor chestii aiurea de exemplu lispa de judecata sau sa facem ceva rau intentionat, eu de exemplu am avut adminul suspendat pe godz de 2 ori ca-mi stiau altii parola... Dar VARSTA NU ARE NICI O LEGATURA.

P.S. Si totusi asteptam un raspuns concret Luci. Da sau nu G-u faliment? =)))

... sa revenim, macar se va acorda un "warning" ceva la cei expusi in acest topic sau`mi bat gura degeaba?
Image
-----------------------------------------------------------------------------
Image
User avatar
nero
Junior Member
Junior Member
Posts: 210
Joined: 13 Feb 2011, 12:46
Location: Pe hartă
Contact:

21 Mar 2011, 21:54

Intr-adevar are dreptate yo la faza cu adminii si cu mentalitatea, am mai intalnit si eu 1 care tot la fel decat sa dea 50 de lei mai bine da 25 si are si admin. Acum depinde si de decizia lui Luci

Offtopic: N-am citit in viata mea cat ai scris tu aici, nici Jules Verne nu a scris atata la viata lui.
"Iti poti da seama cat de bine joaca persoana , dupa cum arunca un flash ; daca e 'demna' sau nu de 'SF-urile' pe care le da ."

By T-z3P » 03 Mar 2011, 22:51


Image
Image
User avatar
T-z3P
Site Admin
Site Admin
Posts: 497
Joined: 09 Feb 2011, 15:41
Location: Iasi
Contact:

21 Mar 2011, 22:20

@ OG : ti-am zis , vino cu printuri din alea nebune sa-mi dovezi clare si ii ardem pe baieti imediat :) . Deci se vor lua masuri doar daca sunt dovezi solide .

@ nero : lasa-l ma , e bine , asta inseamna ca-i pasa de server ;)
Image
By nero (3 martie 2011) :
"Daca nici asta nu are cod la cum ii bruiaza tinta si la cum ii stie el pe toti,
eu ma arunc de pe BCR-ul din podul ros..."
Image
User avatar
nero
Junior Member
Junior Member
Posts: 210
Joined: 13 Feb 2011, 12:46
Location: Pe hartă
Contact:

21 Mar 2011, 22:21

Offtopic: Stiu Tzep, tocmai asta imi place la el, ca pune suflet, e un baiat de nota 10, nu degeaba ne stim de mult, e un baiat de zahar.

ON: VI: Ce ar fii daca s-ar baga pe toate serverele mai multe harti, pentru ca adminii sa aiba de unde alege ? De exemplu am prins de nenumarate ori jucatori care ma rugau sa bag 35 hp sau cu totul si cu totul alte harti decat cele de pe server. Tzep, cand ai timp sa bagi si alte harti te rog sa te uiti peste astea: harti.txt - 2.6 Kb
Daca ai sa ai nevoie de link-uri de download ma anunti ca te ajut si eu. :))
Last edited by nero on 21 Mar 2011, 22:45, edited 2 times in total.
"Iti poti da seama cat de bine joaca persoana , dupa cum arunca un flash ; daca e 'demna' sau nu de 'SF-urile' pe care le da ."

By T-z3P » 03 Mar 2011, 22:51


Image
Image
Post Reply