Sugestii pentru imbunatatirea serverelor

Ai o sugestie? Nu iti place ceva? Spune-ne!

Moderators: Mr.Teacher, deko1

User avatar
Floppy
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 1660
Joined: 09 Feb 2011, 17:00
Location: Don't look back

30 Apr 2011, 21:27

Dinamo macar pt o secunda ti-a trecut prin cap, cat de penibil poate sa fie, ca sa te duci la G3 si sa vezi cum ii asculta Lucian la "lectia de zi". Eu zic sa incheiem discutia despre Marele Test, si sa trecem in "revista" alte idei pentru imbunatatirea serverelor.

Va rog mai putin "OFF" si mai mult "ON".
Image
© 2004-2017
User avatar
dA-tE mai asa
Junior Member
Junior Member
Posts: 85
Joined: 09 Mar 2011, 18:03
Location: GODZ
Contact:

30 Apr 2011, 21:32

=))
buna asta serios :))
imi si imaginez o zi din viata lu lucian la serviciu
-Buna dimineata domn profesor
-buna dimineata elevi.Scoateti o foaie de hartie si scrieti...Cum se procedeaza cand un jucator injura ? a)kick; b)ban 10 minute c) gag d)slay

Floppy: 1. Warn; 2. Ban

Variantele astea, nu au legatura cu intrebarea. Sper ca s-a inteles.
Multumesc.
User avatar
aLx
Member
Member
Posts: 397
Joined: 19 Mar 2011, 22:03
Location: Iasi
Contact:

30 Apr 2011, 23:00

am descoperit anumite taste care blocate codati nu vor mai putea activa codurile si deci un server mai sigur dar prezenta adminilor tot va fi necesara numa ca munca lor va fi mult mai usoara si simpla.

ps:astept pareri legate de aceasta propunere
Fan declarat a lui fH si T-z3P
User avatar
dA-tE mai asa
Junior Member
Junior Member
Posts: 85
Joined: 09 Mar 2011, 18:03
Location: GODZ
Contact:

11 Jun 2011, 18:06

M-am gandit de mult timp la o chestie... sunt ore in care nu e nici un admin pe sv si atunci de ce sa nu aibe sv harta urmatoare gata pregatita adica pune-ti cateva harti care se joaca lumea si urmatoarea sa fie stabilita sa numai existe discutii "WA PUNE HARTA AIA "/"HARTA DE KKT SA MOR EU" gen chestiuni din astea si cred ca ar fi mai bine tu ca admin te poti juca si uiti sa dai timeleft si se schimba harta si se goleste sv in 2 min daca nu le place harta si pana dai votemap si vezi ca ia fail votul si trebuie sa dai din nou... evitam si discutiile intre admini... astept pareri...
User avatar
Floppy
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 1660
Joined: 09 Feb 2011, 17:00
Location: Don't look back

11 Jun 2011, 18:15

Pai a fost implementat plugin-ul, care in ultimele 2 minute se da vot automat la cateva harti, alese la intamplare; cu admin sau fara pe server. Daca harta aleasa in urma votului nu-i convine lui Gigel si/sau Ionel, atunci nu tine de noi (adminii). Nu dam harti la comanda, doar daca prin folosirea comenzii /harti, observam ca Xharta nu s-a jucat de mult sau chiar deloc. Nu am ales eu in locul lor ca sa nu le convina.
Image
© 2004-2017
User avatar
dA-tE mai asa
Junior Member
Junior Member
Posts: 85
Joined: 09 Mar 2011, 18:03
Location: GODZ
Contact:

11 Jun 2011, 18:22

nu prea ai inteles dar sper ca discutia de mai devreme sa te fi lamurit vroiam sa zic
:)
User avatar
Floppy
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 1660
Joined: 09 Feb 2011, 17:00
Location: Don't look back

11 Jun 2011, 18:31

Vot la hartile mici dimineata cand sunt o mana de oameni pe server, iar vot la hartile mari in jur de ora pranzului, iti garantez ca va cadea. Un moft prea mare. Daca nu-ti convine harta, nu te obliga nimeni s-o joci 35 minute. E server "FREE"; mai exact o comunitate free. Nu te obliga nimeni sa joci pe G-uri, nu? Te poti duce frumos pe un alt server si astepti pana cand se schimba in urma votului automat de la server sau de catre un admin.
Image
© 2004-2017
User avatar
aLx
Member
Member
Posts: 397
Joined: 19 Mar 2011, 22:03
Location: Iasi
Contact:

12 Jun 2011, 10:08

am stat si mam uitat cat de mult se injura lumea pe server nu se pot anumite cuvinte gen:mata,fmm,so fut s.a.

ps:daca se poate pune acest lucru si la u@
Fan declarat a lui fH si T-z3P
User avatar
Maktub
New Member
New Member
Posts: 11
Joined: 13 Aug 2011, 08:25
Location: Iasi

24 Aug 2011, 16:34

Pentru injuraturi sau cuvinte obscene exista un plugin.
http://www.filefactory.com/file/cd3d2a5 ... filter.rar
E pentru amx mod x, e si sma-ul in caz ca vrea tzep sa mai modifice ceva pe la el.
In principiu e simplu, adaugi cuvintele pe care vrei sa nu le poata folosi playerii si serverul da automat pedepse, de genul gag, slap, slap cu damage ...

Referitor la ce am vorbit cu Luci in G3 adaug mai jos o lista cu alte plugin-uri testate si verificate ca eficienta si ca functionalitate pe serverul ... stiu eu care :p
1. Admin free look (creeaza posibilitatea adminilor sa poata urmari si jucatorii din echipa adversa dupa ce mor fara a se transfera la spectatori): http://www.filefactory.com/file/cd3d54b ... eelook.rar
2. Complete objectives (la fiecare sfarsit de runda da slay echipei care pierde, dupa cum urmeaza pe as_ daca scapa sau moare VIP-ul, pe de_ daca nu se planteaza bomba, daca explodeaza bomba sau daca se face defuse si pe cs_ uri daca scapa sau nu ostatecii, pe fy_ sau alte genuri de harti nu face nimic): http://www.filefactory.com/file/cd3d649/n/slayloser.zip
3. Drop AFK bombcarier (jucatorul de la tero care poarta bomba o arunca automat daca este afk): http://www.filefactory.com/file/c0da839/n/afkbomb.rar
4. Team Balance (Un auto team balance care tine cont nu numai de numarul de jucatori din fiecare echipa ci si de frags, deaths si de scorul general al echipelor si poate transfera la fiecare sfarsit de runda jucatorii fara sa-i omoare, iar la join team avertizeaza jucatorul in cazul in care incearca sa intre intr-o echipa care este deja in avantaj si-l obliga sa intre la adversari): http://www.filefactory.com/file/cd3d627/n/ptb.zip

Toate plugin-urile sunt pentru AmxModX, au si .sma-urile si .amxx-urile si .cfg-urile sau .txt-urile unde e cazul. Au fost folosite pe server, deci functioneaza si nu au buguri, iar in caz ca e nevoie pot sa va ajut la activare si configurare pentru ca le-am folosit.

Momentan cam atat am reusit sa selectez din ce am pe HDD. Ar mai fi cate ceva dar trebuie sa ma mai uit prin sma-uri sa vad exact ce fac si in ce masura ar fi utile pentru o mai buna functionare a serverului.

LE:

Ca sa nu apara probleme vis a vis de cunostintele unor admini despre comenzile din CS si cam ce tampenii ar putea face daca ar avea acces la amx_exec am gasit plugin-ul care foloseste amx_exec in script si face direct doar demo pe pc-ul jucatorului suspect: http://www.filefactory.com/file/cd3e0ff/n/demo.zip

O zi cat mai buna.

Cu stima,
Alec Popica
Nickname: Maktub
Lucian
Site Admin
Site Admin
Posts: 1157
Joined: 10 Feb 2011, 20:59

25 Aug 2011, 11:07

1.Plugin de injuraturi..sunt de acord cu el...dar are si bubele lui ..se poate "pacali" scriind ca ex ..ma ta..sau poti fi pacalit in cazul cuvintelor populatie ..cenzurand totul..deci nu ajuta cu nimic..pt injuraturi si alte cuvinte obscene ramane folosirea gag ului si celorlalte comenzi.
2.De acord cu "admin free look" va fi implementat.
3.Dupa cum am scris si aici viewtopic.php?f=13&t=304&p=3805&hilit=s ... vere#p3805 o sa setam "afk kicker la 30 de sec sau un min" si asta va rezolva si problema cu bomba afk.
4.Este pe server Team Balance nu sunt de acord cu cel zis de tine cunosc persoane care joaca doar tero de ex...si ar fi deranjati daca serverul ii muta automat in timpul jocului sau la inceput.
5.Jocul e free mode atat timp cat se planteaza bomba si se face defuse, nu consider pluginul "Complete objectives" necesar.
Sa te nasti e un miracol sa fii om e lucru mare
Post Reply