Sugestii Scan Wg.

Ai o sugestie? Nu iti place ceva? Spune-ne!

Moderators: Mr.Teacher, deko1

Post Reply
User avatar
Mr.Teacher
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 730
Joined: 04 Jun 2011, 17:17
Location: U'r mind

09 Jan 2021, 14:46

Salut,

Toti adminii la un moment dat avem momentul in care ne intrebam "CUM DE POATE SA JOACE ASA BINE?"
Insa nu e nevoie de cod ca sa joci bine. Trebuie sa incetam sa ne mai consideram etalon in cs si sa nu vedem jocul nostru propriu ca fiind ultima treapta de evolutie in acest joc.
Daca adminii nu vad codurile inseamna ca trebuiesc re-etajate adminele.
Nu se poate ca tu in calitate de admin sa ai un joc penibil si sa incepi sa ceri scan "pentru ca suspect" ca in felul asta ceri scan la peste 50% din playerii care intra pe server.

In lumina ultimilor evenimente pe server (titi) si pe forum am ales sa fac acest topic unde sa vin cu ceva sugestii vizavii de procedurile ce consider eu ca ar trebui indeplinite la cererea scanului de catre un admin.

Problema ridicata de mine in reclamatia la adresa adminului cipilik a fost usurinta adminilor in a cere scanare.
Se uita pe player si daca mintea nu-i ajuta ei cer scan "ca sa fie ei siguri" ca sa nu mai zic ca sunt admini care cer scan la un singur strigat al uinui player frustrat fara nici o altfel de procedura.

Avem nevoie de reglementari in cererea scanului, nu ma intereseaza ca playerul si-a pus culoare cacaniu in dungi la tinta si apoi wg sa-l vada cod cu rezultat unknown status sau prea multe linii in cfg gen setari cum zic altii.
Scanarea sa fie ceruta numai in cazul in care identifici codul (gen wall/aim) si vrei tu neaparat in calitate de admin sa vezi ce fel de aim foloseste sau ce fel de wall foloseste.
Daca adminului i-i este cerut motivul scanului acesta sa fie obligat sa mentioneze codul ce-l suspecteaza.
ADMINII SA NU CEARA SCAN PENTRU CA ASA VOR PLAYERII PE SERVER !
Daca mintea unui admin nu identifica un cod sa nu se justifice cererea unui scan !

Daca un admin crede ca un player este suspect de cod, sa stea pe el pana vede codul (wall sau aim). Daca nu vede cod inseamna ca NU ARE ! Nu se poate sa gandesti "are el ceva" !

A.. da... inca ceva...
Cate coduri credeti voi ca sunt ?
Eu le stiu pe toate ! Le-am mai mentionat pe-aici pe forum.
Cine nu le stie sa ocupe locul pe care-l merita in comunitate !

Oare cati vor vedea topicul asta ?
Cam atat am avut de spus !
Sanatate sa avem !
skipper
Admin Mare
Admin Mare
Posts: 342
Joined: 08 Jan 2018, 20:30

13 Jan 2021, 23:32

ok
"If you have all under control you're not moving fast enough"
Lucian
Site Admin
Site Admin
Posts: 1157
Joined: 10 Feb 2011, 20:59

15 Jan 2021, 12:31

Dacă bănuiești un player de cod se iau următoarele măsuri:
1.Ma pun spectator pe respectivul si il urmăresc mai multe runde cu esp ul on si off..pe unele hărți mici ca snow este foarte usor sa cazi in capcana sunetului pe care sa l acuzi de wall..
2.In timp ce urmăresc player ul dau drumul in consola la comanda de demo amx_demo care i face ACESTUIA demo in calculator.
3.Verific dacă are steam sau nu . (amx_dp_info)
4.Dacă din toata astea nu stiu sigur ca player ul x are cod atunci cer verificarea cu wargod al acestuia si nu inteleg mândria celor care sunt curați..de ce sa nu dau scan daca sunt ok ?
5.Nu reacționez la toti playeri de pe server care reclama codatii, eu sunt cel care ia deciziile .
6.Sunt atent la playerii care joacă bine ca să nu îi pun în aceeași "oala" cu codatii de rând.
Dacă sunt respectate etapele de mai sus nu cred ca vom avea discuții legate de acest subiect .
Sa te nasti e un miracol sa fii om e lucru mare
User avatar
Mr.Teacher
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 730
Joined: 04 Jun 2011, 17:17
Location: U'r mind

15 Jan 2021, 22:40

Din prima parte a punctului 4 sa inteleg ca putem sa cerem scan pentru ca "are el ceva" ?
Ceea ce am semnalat in acest topic tocmai asta este: cererea scanului se face prea usor ca doar "tre sa aibe ceva, nu poate sa joace asa bine fara cod".
In ceea ce priveste partea a 2-a a punctului 4: o data nu e problema, cu toate ca nu pentru asta intrii pe sv sa fii luat la 11 metrii de admini frustrati ca sunt playeri care gestioneaza mai bine jocul ca ei, dar cand dai 4 scanuri in 7 zile inseamna ceva. Nu e vorba despre un singur admin ci e o stare generalizata care e acoperita de regulament. Pe admin i-l doare la basca, are voie sa ceara iar playerul sa se opreasca din joc si sa stea la cheremul si persifleurile lui ca altfel are de suferit... de suferit doar daca se simte legat de aceasta comunitate !
Problema e ca in felul asta nu castigi siguranta jocului curat, ca adminul nu e nonstop pe server sa ceara scan la toti care i se par suspecti, ci pierzi activitatea pe server a playerului faultat ( si de multe ori luat pe sus) de un admin frustrat !

Cer in continuare sa fie inserata obligativitatea ca adminul sa motiveze cererea scanului prin precizarea codului susceptat, intrucat acesta este cerut doar la susceptibilitatea unui cod anume si nu la plesneala ca "poate are ceva de joaca asa bine"
Cer ca timpul aferent scanarii si prezentarii scanului sa fie majorat la cel putin 10 minute ( timp in care playerul sa fie tinut spectator iar adminul in tot acest timp sa stea spectator si sa dea toate detaliile necesare efectuarii scanarii si suport pentru toate pretentiile pe care le are de la player)
Cer ca adminii sa fie obligati sa stie care este procedura in care se efectueaza scanul si cum i-i este livrat adminului, deasemenea si procedura de verificare a scanului direct pe site fara a mai fi necesara cererea link-ului (dureaza mai mult)
Cer ca adminii sa stie la ce sa se uite in scan nu numai dupa culoarea lui.
Cer ca adminii sa castige dreptul de a cere scan ( la fel ca la hack)

In general, cand adminul vede cod clar foloseste comanda de ban sau hack, doar incapabilitatea adminului de a cataloga, clasifica si deosebi codurile intre ele face ca acesta sa ceara scan, iar cand aceasta nestiinta este patronata si de stabilirea etalonului de joc in persoana proprie, dublata si de frustrarea fata de playerii mai bunii duce la alungarea playerilor ce pot aduce alti playeri pe server iar codatii nu fac decat sa vaneze momentul cand nu e admin pe server.

Un plugin care sa gestioneze cererea scanului ar fi binevenit, in care sa avem o monitorizare a adminilor care cer scan si apoi sa avem si verdictul scanului in acest fel putem limita accesul la plugin adminilor cu rateuri si cereri de scan nefondate.
Prefer sa sufere un admin decat o comunitate intreaga... asta e valabil si pentru mine dar deocamdata nu vine nimeni sa-mi spuna unde gresesc.
Nu mi-ar fi greu sa intru tot timpul cu adminul si sa nu am nici o durere de cap, sa joc constant la capacitate maxima, dar consider ca nu asta e menirea mea pe server, iar nickul meu ar alunga ceva playeri si admini de pe server.
Cam atat am avut de spus !
Sanatate sa avem !
Lucian
Site Admin
Site Admin
Posts: 1157
Joined: 10 Feb 2011, 20:59

17 Jan 2021, 18:32

Ce zici tu e utopic.
Nu raporta toti adminiii/playerii la tine.
Adminii noi care invata sa admineze, mai bine cer un scan decat sa faca belele.
Sunt playeri ca tine de ex care au un stil de joc bazat pe casti si pe care i confunzi cu wall ...de ce sa nu i cer scan acestui player in loc sa i dau destroy?
Chiar si asa player x poate spune ...conform regulamentului nu ma mai hartui lasa ma sa ma joc ...el punandu si dupa wal ul ...si jucand lejer... asa in umbra regulamentului.
Eu de ex am dat verificare de fiecare data mi s a cerut si nu am avut harfe ...da ce faci domnu "esti al x ulea" admin ce ma verifica ....si asa la ce aglomeratie e pe server sunt sanse mici sa dai 3 scanuri pe zi .
Sa te nasti e un miracol sa fii om e lucru mare
User avatar
Mr.Teacher
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 730
Joined: 04 Jun 2011, 17:17
Location: U'r mind

17 Jan 2021, 22:20

Nu e despre mine topicul asta.
Se cere prea usor scanare.
Despre asta e vorba.
Iar un player nou pe server nu va prinde drag de comunitate daca adminul sub protectia regulamentului si a lacunelor existente va pune presiune pe player ca si cum ar fi prins un codat care se sustrage de la scanare.

Nu sunt impotriva scanului in totalitate si consider ca adminii noi au nevoie de el insa usurinta cu care este cerut si apoi conditiile si tratamentul aplicat playerului sunt cu greu suportat in lipsa unor reglementari stricte.
Nu spun ca toti adminii sunt la fel insa sunt multi care nu asteapta si au pretentii sa stie playerul ce are de facut in conditiile incare ei nu stiu sa dea un scan si apoi nu stiu ce sa vada in el ghidandu-se doar dupa culoarea acestuia.
Cu ce gresesc daca cer ca :
1. Adminul sa prezinte la cererea playerului codul de care este suspectat
2.Timpul dedicat scanarii sa fie de minim 10 minute
3. Adminul sa cunoasca si sa dea detalii amanuntite cu privire la toti pasii pe care-i are playerul de facut pentru a putea intra in posesia scanului
4.Adminul pe toata perioada de la cererea scanului pana la finalizare a actiunii sa fie spectator pentru a putea fi la dispozitia playerului.

Sunt cumva deplasate aceste cereri ?
Daca e nevoie pot motiva fiecare cerere in parte.
Cam atat am avut de spus !
Sanatate sa avem !
User avatar
Klaus
Junior Member
Junior Member
Posts: 156
Joined: 20 Feb 2019, 20:36

18 Jan 2021, 06:33

Pro cu ce a spus teacher chit ca nu am mai intrat de 1 an jumate pe servere stiu ca sunt cativa admini cu un coeficient de gandire redus care se bazeaza prea mult pe scan.
Exemplu adminul Nicu , acum 1 an jumate cerea abuziv scan la playeri pentru ca mintea lui de om batran nu e in stare sa judece clar modul de joc al unui jucator bun , nu are cunostiinte de baza al modului de joc cat si despre bugurile jocului , la el era ceva gen ai dat de multe ori prin zid esti suspect de wall trebuie sa dai scan sau faceai multe fraguri si ieseai curat la scan iti spunea"ai cfg" .
Ca el sunt multi altii , singura solutie pe langa ce a zis teacher e crearea unor tutoriale pe yt pentru adminii slabi cu explicatii gen de baza despre stilul de joc al jucatorilor+ enumerarea comenzilor de baza:amx_dp_info ca sa vada daca e steam on , amx_shop_ip sa vada daca nu cumva joaca de la sala si amx_demo.
Eu degeaba m-am plans acum mult timp de adminii incapabili , nu oricine trebuie sa fie admin doar pt ca schimba o harta sau cere scan...
Lucian
Site Admin
Site Admin
Posts: 1157
Joined: 10 Feb 2011, 20:59

18 Jan 2021, 17:17

Am modificat punctul 5 din regulament :

"5 - Comanda amx_hack se executa exclusiv asupra codatilor. Este interzis a se folosi comanda pentru motive ca : limbaj indecent / vulgar, nick indecent / vulgar etc.

Adminii pot folosi comanda "amx_hack" in cazul afrontului personal trivial la adresa lor.

Recomand printul ca masura de precautie pt reclamatiile care vor veni.

Comanda amx_hack NU se foloseste insa pt injuraturile "generale" de pe server sau pt
nick-urile gen http://www.xyz.com pt acestea existand comenzile mentionate mai sus.

-Puneti motive reale si nu motive gen codat, but robot, spart etc.(Ex amx_hack player aim).Pentru limbajul trivial asupra adminilor se pune doar cuvantul universal "limbaj" si nu injurii ofense jigniri etc.
Nerespectarea motivelor duce la suspendarea accesului la aceasta comanda pe o perioada nelimitata (limitata) de timp.

Scanarea jucatorilor de pe server cu wargodz cheat defender nu este obligatorie in detectarea codatilor, decizia folosirii acesteia este luata de fiecare admin in parte .
Daca se foloseste acest procedeu atunci adminii sunt obligati sa explice jucatorilor de unde sa downloadeze programul , cum sa scaneze, si sa acorde jucatorilor un timp de asteptare de minim 10 minute . "
Sa te nasti e un miracol sa fii om e lucru mare
Post Reply