problema

Moderators: Mr.Teacher, deko1, tIKaLosS

Locked
User avatar
Ru$h
New Member
New Member
Posts: 39
Joined: 23 Feb 2011, 20:42

28 Mar 2017, 09:14

Salut! Vreau sa intreb daca unul din owneri e pe titi cu numele meu acum? Este cineva cu numele meu pe server. M-a intrebat un player de pe un server pe ce servere mai joc..a vazut ca joc binisor si m-a intrebat daca am admin undeva unde joc mai mult si i-am dat serverul titi.g1.ro..acum am vrut sa intru sa schimb harta ca era una prea mare si sa pun alta ca poate mai intra jucatori si cineva era cu numele meu...schimbati-mi parola daca nu este unul dintre detinatori si lasati-o intr-un mesaj sau ceva...

Parola doar eu o stiu si doar Lucian (sper). Nu am zis nimanui si nu i-am dat nimanui accesul de pe titi.

ps: vad ca am si ban pe server..e o problema de aici?
Lucian
Site Admin
Site Admin
Posts: 1157
Joined: 10 Feb 2011, 20:59

29 Mar 2017, 21:52

S a executat comanda amx_hack pe 3 ip de G(doi dintre ei chiar aveau numele G2S4, G2S3) + inca doi jucatori ce erau pe server.
Motive? Paaaa, _|_, , afaraaaa.
Unu din ei era la G3 si nu avea nici un cod.
S a executat comanda amx_hack folosindu se numele serverului titi.g1.ro
Adminul tau este suspendat permanent.
Sa te nasti e un miracol sa fii om e lucru mare
User avatar
Ru$h
New Member
New Member
Posts: 39
Joined: 23 Feb 2011, 20:42

31 Mar 2017, 13:40

Luci, vezi de pe ce ip s-a folosit comanda si te rog, baneaza-l. Nimeni nu stie parola de la admin inafara de tine si de mine. Cu respectivul om am vorbit pur si simplu pe steam. Eu i-am dat serverul trecandu-mi prin cap ca "uite, mai aduc un jucator, sau de ce nu, poate mai multi, in caz ca isi aduce si prietenii". Daca este program de luat adminul fara parola, si pe steam, asta chiar nu stiu, nu am fost interesat ca sa caut, dar stiu ca s-a mai intamplat o data, pe cand era serverul la inceput si nu aveam steam. In speranta ca aduc unul sau mai multi playeri pe server, i-am dat respectivului serverul titi.g1.ro. La 10 minute am intrat si aveam numele "Narcotic Ru$h(1)", numele meu fiind folosit in timpul ala deja. Imi cer scuze si personal daca e nevoie, dar nu am avut absolut nici o legatura cu acele hackuri. Cum am intrat pe server si mi-am vazut numele folosit, am intrat pe forum sa reclam asta, crezand ca e unul din adminii care au acces ftp. Am crezut ca poate face la fel si cu steamul si l-am sters si din lista de prieteni imadiat. Imi cer scuze pentru cele intamplate, dar daca se poate face ceva in legatura cu asta(ma refer la modul de a nu-mi fi furat adminul de o persoana stiindu-mi doar numele si serverul, fara a-mi sti parola), spuneti-mi si o fac.

PS: Adminez de ani de zile, iar pe server sunt admin de cand s-a infiintat, nu am avut probleme cu codatii; mereu am pus motivele care erau si asta cred ca o pot confirma si adminii vechi. Am mai multa minte in ceea ce privesc motivele unor hackuri. Sa pun motive gen "Paaaa, _|_, , afaraaaa", nu-mi sta in fire.
User avatar
Floppy
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 1660
Joined: 09 Feb 2011, 17:00
Location: Don't look back

31 Mar 2017, 15:13

Neintelegerea se poate trata foarte usor. Tu esti in Danemarca, si daca in logs apare ca acele hackuri s-au aplicat de pe orice alt ip si alta clasa (cel mai probabil este ip de Romania), atunci stim ca nu ai fost tu.


... si daa, imi rezerv dreptul de a sustine ca are mai multa minte pentru un motiv, decat "paa si afaraaa".


Problema este cum a ajuns adminul tau sa fie folosit de un drac ? Ti-a intrat careva cu teamviewer, ai trimis config.cfg-ul la cineva ? Oricum neaparat schimbata parola si pusa una mai serioasa.
Image
© 2004-2017
User avatar
Ru$h
New Member
New Member
Posts: 39
Joined: 23 Feb 2011, 20:42

31 Mar 2017, 15:36

Nu, nu a intrat nimeni cu teamviewer sau orice alt program si nici config.cfg nu am dat nimanui. Toata discutia a fost pe steam. M-a intrebat de un server unde am admin si joc mai mult si i-am zis de titi.g1.ro si asta a fost, mi-am vazut de joc in continuare. Pe titi nu erau jucatori si era o harta mare(cand am intrat pe cs prima data era o harta mai mica si goala si am lasat asa) si am zis sa o schimb iar si sa pun una mai mica, poate se aduna playerii si atunci am vazut ca era cineva cu "Narcotic Ru$h" si eu aveam "Narcotic Ru$h(1)" si fara acces(evident). Am iesit sa nu primesc hack, crezand ca e copilasul ala(presupun ca era un pusti fara ocupatie), dar sperand sa fie cineva cu acces ftp si sa fi intrat poate cu un anume motiv. L-am sters de pe steam sa nu ma trezesc si acolo cu surprize si sa imi fie luat si am intrat pe forum. Nimic mai mult. Acum numele este rezervat, dar nu am acces pe el pe nici un server, doar daca a schimbat Lucian sau cineva cu ftp parola. Daca da, il rog sa o lase in pm.

Nu ma intereseaza gradul sau adminul si nici sa fiu in lista adminilor, dar ce m-ar interesa e sa pot schimba harta si sa dau codatii afara. Nici nu l-am folosit vreo data pentru alte chestii si nici nu am sa incep acum.

Mi-a mai trecut prin cap o idee si cred ca ar fi destul de utila. Daca voi mai avea acces pe serverele G1, rog sa imi fie puse pe steam si nu pe nume. In felul asta oricine poate intra cu numele meu, dar nu v-a avea nici un fel de acces si ca sa se fure iar adminul, cred ca ar avea nevoie de steamul meu, din ce ma duce pe mine capul, desi cu toate chestiile inventate, nu m-ar mira sa fie si o porcarie de asta, dar spun ca ar fi mai bine sa fie accesul pe steam. Da, stiu ca voi avea acces cu orice nume as intra, dar am doar 3 nume pe care intru si i le voi zice lui Lucian daca v-a muta accesul de pe nume, pe steam. Nu am sa intru gen "uite ce pot sa fac, va las fara admin ca asa vrea muschiul meu..ziceti-mi bossul sau va las fara acces" cum s-a intamplat recent cu adminul pe care il stim cu totii
Lucian
Site Admin
Site Admin
Posts: 1157
Joined: 10 Feb 2011, 20:59

31 Mar 2017, 19:59

Ip era de RDS Romania.
In mod normal nu se face asa ceva iar parola pe care o ai nu se imprumuta...si da cred ca ai dat o la cineva care credeai u ca e "de incredere".
Partea buna este ca stiam ca nu esti tu ...si am schimbat parola la admin.
Trimite mi pm o parola diferita de ultima ca sa reactivam acountul.
Ai mare noroc ca esti vechi si cunoscut in comunitate dar la urmatoarea folosire a adminului in afara regulamentului contul tau va fi permanent sters.
Sa te nasti e un miracol sa fii om e lucru mare
User avatar
Ru$h
New Member
New Member
Posts: 39
Joined: 23 Feb 2011, 20:42

31 Mar 2017, 23:32

Lucian, crede-ma ca nu am dat parola nimanui. Tu ai schimbat-o ultima data. Nu am avut cui sa i-o imprumut, pentru ca de acasa nu joaca nimeni CS. Sunt cam toti plecati in alte tari si nu aveam cui si nici motiv sa o dau. Singurii pe care ii stiu de acasa si joaca CS, sunteti voi(fH, tu, danny, gabitu si audrey) si din cate amintesc, nu v-am dat parola mea nici-unuia.

Imi cer scuze iar pentru asta.

Puteti inchide topicul.

Multumesc!
Locked