M-au ciuruit

Discutiile de orice gen sunt bine venite aici

Moderators: Mr.Teacher, deko1

Post Reply
User avatar
Mr.Teacher
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 730
Joined: 04 Jun 2011, 17:17
Location: U'r mind

28 Jan 2020, 14:52

Azi jucam pe un server strain comunitatii noastre in compania unor playeri necunoscuti cu nickul meu Mr.Teacher.
Deodata la un player cu care jucasem de ceva vreme incepe sa i se schimbe numele in numele meu + parole pe care eu le foloseam. La intrebarea mea care e faza cu nickul ascesta a raspuns ca nu stie ca nu el la schimbat. Intr-un final i-mi iau kick. In tot acest timp era un player spec pe nume Pollo, nu cred ca are importanta numele lui.
Ulterior intru pe serverul Titi unde erau 2 playeri si aveam un joc amical, amiabil, in urma discutiilor unu din ei a zis ca aduce toti colegii lui pe server.
La un moment dat incep sa intre playeri toti cu ping asemanator (colegii playerului) si deodata la un player i se schimba nickul cu numele meu+parola ce o foloseam mai demult la admin.
Ma asteptam la ce-i mai rau.
Si "raul" a venit :)) am luat hack.
Imediat am incercat sa intru pe hack-log sa vad cine si de ce a dat hack dar Crom-ul mi-a zis ca nu se poate conecta la acea pagina de internet. Am incercat sa intru pe Forum, dar, ce sa vezi nici aici nu am putut intra. Si asta nu pentru ca aveam eu o problema ci pentru ca erau picate.
Am facut un scan wg apoi am reusit sa intru pe Forum, si apoi in hack-log pentru ca sa vad ca am luat hack de la server. Si nu am luat numai eu hack ci si acel player care a zis ca aduce toti colegii lui pe server.
Am pus toate astea aici poate vede cineva si ne face si noua lumina sa intelegem cum se pot face astfel de atacuri, pentru ca pe viitor sa luam masuri de protectie, fie ele si cu downgrade de admin.

In timp ce scriam acest topic mi-am mai luat inca odata hack pe Titi :)) Nu mai puteam intra de pe steam si am intrat de pe un cs fara steam avand un nick random (Badea Scartzan)
Deci se doreste golirea serverului si alungarea playerilor.
E cineva care sufera ca incepuse sa se mai adune lume pe server.
Cam atat am avut de spus !
Sanatate sa avem !
skipper
Admin Mare
Admin Mare
Posts: 342
Joined: 08 Jan 2018, 20:30

28 Jan 2020, 22:34

=)) Poate e ala de o incercat "sa modifice top15" cu adminul meu =)) cam dubios hack log-ul, din cate stiu EU hack-urile date cu numele sv pot fi date din rcon, avand in vedere ca "tata lor" nu mai are acces inseamna ca e cineva din G care se joaca cu treaba asta, asta e parerea mea, poate am dreptate, poate nu.
"If you have all under control you're not moving fast enough"
User avatar
Klaus
Junior Member
Junior Member
Posts: 156
Joined: 20 Feb 2019, 20:36

01 Feb 2020, 21:49

Vine sfarsitul lumii
Post Reply